تبلیغات
نكته - شبهه قمه زنی 5
شبهه:
برخی از علمای بزرگ در مورد قمه زنی نقل می کنند که در عالم خواب یا شهود می بینند که معصوم ( ع ) به آنها می گوید وقتی قمه می زنید ما از آب کوثر بر سر شما می ریزیم تا زخم سرتان خوب شود و خیلی از خواب ها و مکاشفه های علما که این عمل را تاید می کند نظر شما در باره این مطلب چیست؟


جواب شبهه:
در ادامه مطلب


الف)- غالب این نقل قولها غیر مستند هستند و از انتساب آنها به اسماء بزرگ توسط جاعلان به منظور منحرف کردن اذهان عامه صورت می پذیرد .
ب)- خواب و مکاشفه برای خود بیننده حجت نیست تا چه رسد به دیگران . مرحوم میرزای قمی در کتاب قوانین مسئله را طرح و حجیت آن را مردود دانسته است . ممکن است رویا صادقه باشد ولی حجت شرعی ندارد (چکامه هایی در شیوه های عزاداری ، سید احمد خاتمی ، ص 23).
ج)- از آنجا که غالباً برای مهر تأیید زدن به صحت این خوابها به این موضوع تکیه می شود که خواب یکی از معصومین ( ع ) را دیده اند و چون در روایات نیز آمده که شیطان به شکل معصوم ظاهر نخواهد شد ، پس این خوابها صحیح است . ولی باید گفت که این افراد که چهره معصوم را ندیده اند که در خواب بشناسند و چه بسا که شیطان بشکل فرد دیگری به خواب شخص بیاید و همانگونه که ادعای ربوبیت کرد ادعای نبوت و امامت نیز بکند . آیت اله جوادی آملی نیز به همین مطلب اشاره ای داشته است (توصیه ها پرسش ها و پاسخ ها در محضر آیت اله آملی ، ج 2 ، ص 69).
د)- کشف و شهود هم در بسیاری از موارد از وهم و خیال شیطانی سرچشمه می گیرد . گاهی اوقات اشتغال فراوان فکر به یک موضوع و تکرار آن در مغز کم کم صورت خارجی و خیال شیطانی بخود می گیرد . به این معنی که در برابر دیدگان فکر کننده مجسم میشود که این موضوع گاهی در خواب ، گاهی بین خواب وبیداری و گاهی در بیداری اتفاق می افتد . مانند دیدن جن های سم دار که مردم در حمام ها و یا غولهای خیالی که به هنگام شب در بیابانها دیده شده اند . با توجه به آیات مکرر قرآن شکی در وجود جن و اینکه از نظرها پنهان است نداریم ، اما آیا او همان است که مردم دیده اند(جلوه های حق ، آیت اله مکارم شیرازی ، ص 146) .
ه)- در نقل نمودن یک خواب هرچند که فرد خواب دیده عادل و راستگو باشد نباید خواب او با اصلی از اصول شناخته شده در روایات معصومان ناسازگار باشد در غیر اینصورت بی گمان نقل آن حرام و دروغ بستن بر معصوم است که متأسفانه این روزها نقل اینگونه خوابها در محافل و مجالس دیده می شود


طبقه بندی:
نگارش در تاریخ جمعه 16 بهمن 1388 توسط علی | نظرات ()
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما از عقاید چه کسی پیروی می کنید؟نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ